Тel. +48 (22) 490-81-90
Zamów rozmowę
Testuj bezpłatnie Panel klienta
Zamów rozmowę
Twoje imię:
Ошибка!
Twój numer telefonu:
Ошибка!
pl
eTutorium

Jak wybrać oprogramowanie webinara?

, Opublikowano w Blog

Jeśli zdecydowałeś się na korzystanie z możliwości epoki cyfrowej i przeprowadzanie seminariów drogą internetową, na pewno w twojej głowie pojawiło się pytanie „jaki program lub serwis wybrać?”. Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym między innymi od liczby uczestników, jakości połączenia, wygody i kosztów, jakie jesteś w stanie pokryć. Z tego względu możesz zdecydować się na różne rozwiązania.

Skype

Jeśli zależy ci na bezpłatnej platformie, dającej możliwość przeprowadzania wideokonferencji, skorzystaj z usług Skype. Wybór nie jest przypadkowy – w końcu to program, z którego korzystają miliony osób na całym świecie. Ten fakt sprawia, że organizacja staje się zdecydowanie łatwiejsza. Nie trzeba pobierać i uczyć się obsługi dodatkowego oprogramowania.

Skype umożliwia przeprowadzanie wideokonferencji, jednak im więcej osób bierze udział w czacie grupowym, tym bardziej zauważalne staje się obciążenie sieci i komputera. Bezpłatnie można utworzyć konferencję dla 5 osób (jeśli interesuje cię opcja dla większej liczby uczestników, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia określonych opłat). Skype oferuje wiele ciekawych funkcji – przedstawienie własnego pulpitu uczestnikom, nagrywanie spotkania online, czy przesyłanie plików. Ogólnie mówiąc, to całkiem dobry serwis, jeśli planujesz zorganizować konferencję sieciową dla ograniczonego grona odbiorców i bez dodatkowych kosztów. W innym przypadku lepiej poszukać czegoś innego.

Webinar na własnej stronie internetowej

Zawsze masz możliwość organizowania spotkań internetowych na swojej stronie www. Potrzebujesz jedynie platformy webinarów. Nie bój się, jej przygotowanie to tylko kilka prostych kroków – rejestracja, skopiowanie kodu i plików na stronę oraz pobranie programu.

Transmisja dźwięku

Przesyłanie dźwięku staje się możliwe dzięki serwisowi Kastim.ru. Zarejestruj się na nim, utwórz webinar i rozpocznij jego transmisję. Trzeba dodatkowo pobrać program SimpleCast, ale to zajmuje zaledwie kilka minut. Odbierz kod i wstaw go na stronę, na której chcesz przeprowadzić webinar. Pozostało ci już tylko dodać plik odtwarzacza (player.swf) do katalogu strony i poprawić w kodzie ścieżkę do niego.

Transmisja wideo

Jeśli chcesz pokazać się uczestnikom spotkania online, możesz zrobić to na kilka sposobów. W przypadku pierwszego z nich potrzebna będzie kamera internetowa i odpowiedni program. Możesz skorzystać z oprogramowania Wowza lub Erlyvideo. Po prostu wejdź na stronę internetową dewelopera konkretnego programu i pobierz odpowiednią wersję. Następnie zainstaluj ją i skonfiguruj zgodnie z wytycznymi.

Gdy program będzie już zainstalowany, musisz umieścić na swojej stronie www odtwarzacz flash, który obsługuje protokół RTMP. Wybór jest dość obszerny – Flowplayer, JW. Player, Uppod i wiele innych programów. Po prostu zdecyduj się na ten, który najbardziej przypada ci do gustu. Spróbuj pobrać odtwarzacz i wtyczkę RTMP, a następnie dodaj wszystkie pliki na swój serwer. Pozostał ci już tylko jeden krok – skopiowanie kodu odtwarzacza i wklejenie go na stronę webinara.

Na stronę internetową można dodać też inne serwisy, na przykład Google Hangouts, który umożliwia przeprowadzenie wideokonferencji (ale tylko dla maksymalnie 10 osób). Z tego serwisu można korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Weź jednak pod uwagę to, że wszyscy uczestnicy muszą mieć własne konta Google.

Czat online

Opcję czatu możesz dodać przy pomocy dowolnego bezpłatnego serwisu. Zachęcamy do korzystania z Chatovod.ru. Wystarczy, że stworzysz własny czat i umieścisz go na swojej stronie internetowej. Żeby to zrobić, zarejestruj się na portalu i odbierz wymagany kod.

Prezentacja

Prezentację można przygotować w Google Hangouts, jednak, jeśli nie korzystasz z tego serwisu, lepiej wybrać inne rozwiązanie, na przykład SlideShare.net. Zarejestruj się na podanej stronie i pobierz plik prezentacji .ppt. Dzięki temu otrzymasz kod, który należy umieścić w odpowiednim miejscu na stronie internetowej. W ten sposób uczestnicy webinara będą mogli przeglądać slajdy, jednak ty na pewno też będziesz chciał to robić. Żeby było to możliwe, skopiuj ze strony serwisu prosty kod JavaScript i dodaj go na swoją stronę.

Korzystając z różnych oprogramowań webinarów, można stworzyć wirtualny pokój, w którym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przedstawiać nagrania dźwiękowe, filmy i prezentacje oraz oferować udział w czacie. Uczestnicy twojego seminarium online nie będą musieli nigdzie rejestrować się czy wypełniać jakichkolwiek pól. Jeśli jednak chcesz, możesz dodać prostą opcję autoryzacji, żeby ograniczyć dostęp do webinara.

Gotowe serwisy webinarów

Jeśli nie chcesz od podstaw tworzyć platformy webinarów, możesz skorzystać z gotowego rozwiązania. Jest wiele platform spotkań internetowych. Podzielmy je na dwie kategorie – serwisy, które dają dostęp do wirtualnego pokoju bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania i serwisy, które wymagają instalacji określonych programów.

Konieczność pobierania jakiegokolwiek programu może powstrzymać niektóre osoby przed wzięciem udziału w webinarze, ale nie jest to aż takie straszne. Z reguły nie ma żadnych zawiłości, jeżeli chodzi o korzystanie z dobrych platform. Wśród najbardziej popularnych znajdują się GoToMeeting i GoToWebinar. Pierwszy serwis daje możliwość zaproszenia do tej samej wirtualnej sali maksymalnie 26 osób łącznie z prowadzącym. Jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanego rozwiązania, skorzystaj z GoToWebinar, w przypadku którego możesz przygotować webinar nawet dla 1000 uczestników. Oba programy oferują dostęp do tych samych istotnych narzędzi, jak chociażby opcji nagrywania webinara, narzędzi do rysowania czy czatu. Jednak GoToWebinar, w przeciwieństwie do swojej konkurencji, daje także możliwość przesyłania plików, dzielenia się swoim pulpitem i przeprowadzania badań.

Wybrane narzędzia okażą się szczególnie wygodne, jeżeli planujesz regularnie przeprowadzać seminaria internetowe. Wystarczy przygotować własny wirtualny pokój, w którym będą zbierać się uczestnicy twoich spotkań. Najczęściej portale oferują następujące możliwości:

  • Transmisja wideo i audio
  • Wielofunkcyjny czat online
  • Przedstawianie materiałów uzupełniających
  • Uczestnictwo kilku prowadzących
  • Przeprowadzanie ankiet
  • Narzędzia do rysowania
  • Nagrywanie przebiegu spotkania
  • Dzielenie się własnym pulpitem

Jak widać, jest wiele możliwości przeprowadzania webinarów i dzielenia się wiedzą ze światem. Jeśli jednak masz zamiar skupić się tego rodzaju działaniach w ramach swojej działalności zawodowej w celu zarabiania lub szkolenia swoich pracowników, korzystaj z gotowych rozwiązań, charakteryzujących się wysoką jakością. Tego rodzaju platformy webinarów zaoferują ci dostęp do wszystkich funkcji, dzięki którym będziesz w stanie szybko i skutecznie przeprowadzić każde spotkanie online.

Copyright © 2015 Aktiv Spółka z o.o.

Mobile language switcher