Тel. +48 (22) 490-81-90
Zamów rozmowę
Testuj bezpłatnie Panel klienta
Zamów rozmowę
Twoje imię:
Ошибка!
Twój numer telefonu:
Ошибка!
pl
eTutorium

Plusy i minusy webinarów

, Opublikowano w Blog

Webinar składa się z dwóch angielskich słów – „web” (sieć) i „seminar” (seminarium). Mówiąc inaczej, webinar to seminarium, które odbywa się w Internecie. Tego rodzaju seminaria online dzielą się na spotkania, które obejmują obustronną interakcję prowadzących i uczestników, konferencje sieciowe i webcasty, podczas których uczestnictwo jest jednostronne – prowadzący wygłasza wykład, a uczestnicy po prostu go słuchają i oglądają.

Z reguły podczas webinara komunikacja odbywa się w oparciu o następujący schemat: wykładowca znajduje się przed komputerem i wykorzystuje mikrofon oraz kamerę internetową, nawiązując kontakt z uczestnikami spotkania. Może on również przedstawiać tabele, grafiki, rysunki i prezentacje w formacie cyfrowym. Uczestnicy słuchają wykładu, a także kontaktują się z wykładającym i między sobą poprzez użycie czatu tekstowego. Co więcej, prowadzący na bieżąco odpowiada na komentarze i pytania. Po zakończeniu webinara wszystkim uczestnikom wysyłany jest link do jego archiwum.

Zalety webinara

  1. Wysoki stopień interaktywności – uczestnicy są zaangażowani w proces zdobywania wiedzy, zadają pytania w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i od razu otrzymują na nie odpowiedzi.
  2. W przeciwieństwie do tradycyjnego seminarium, uczestnicy webinara po jego zakończeniu otrzymują dostęp do archiwum, które później można wykorzystać w celu utrwalenia materiału. Archiwum webinara otrzymują także te osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie wzięły w nim udziału.
  3. Znaczna oszczędność czasu. Uczestnicy i prowadzący nie muszą marnować czasu na dojazd na miejsce przeprowadzenia seminarium. Co więcej, mogą oni znajdować się w różnych miastach czy nawet krajach. W webinarze można wziąć udział z dowolnego miejsca – z domu, biura czy hotelu, w którym spędza się wakacje.
  4. Oszczędność finansowa. Ceny webinara są znacząco niższe niż ceny tradycyjnego seminarium. Nie trzeba też marnować pieniędzy na dojazdy, wyżywienie czy nocleg. Atrakcyjnie przedstawiają się też koszty organizacji webinara – są one minimalne i odnoszą się tylko do organizacji miejsca pracy.
  5. Możliwość pozostania anonimowym. Uczestnicy tego samego webinara nie muszą nic o sobie nawzajem wiedzieć.
  6. Webinar to doskonałe narzędzie, jeżeli chodzi o szkolenia online i rozwiązywanie problemów marketingowych. Podczas prezentacji nowego produktu lub marki czy początkowego etapu rebrandingu eksperci mogą organizować webinary, podczas których odpowiedzą na pytania, rozwieją wszelkie wątpliwości, przeprowadzą ankiety i otrzymają cenne odpowiedzi od swoich klientów.

Wady webinara

  1. Prowadzący może starać się tak bardzo, jak tylko potrafi, ale podczas webinara nigdy nie stworzy z uczestnikami spotkania tak emocjonalnej więzi, jak podczas spotkania na żywo.To dość ważny aspekt, od którego w znaczącym stopniu zależy efektywność nauczania.
  2. Ze względu na to, że webinar to nowe narzędzie wykorzystywane do przeprowadzania szkoleń i konferencji, wielu wykładowców, którzy przywykli do pracy z zainteresowanymi osobami na żywo, po prostu czuje się niepewnie przed monitorem. W rezultacie webinar traci na swojej jakości.
  3. Czasami zdarza się, że uczestnicy i prowadzący znajdują się w różnych strefach czasowych. Jeśli w przypadku prowadzącego webinar rozpoczyna się o 14:00, u niektórych uczestników spotkania online może być na przykład 23:00, co nie jest zbyt wygodne. .

Obecnie webinary to jeden z najbardziej profesjonalnych i efektywnych sposobów nauki na odległość, z którego chętnie korzystają osoby idące z duchem czasu. Już dzisiaj są one częścią naszego życia i dość szybko staną się jego niezbędnym elementem, jak na przykład poczta e-mail, Skype czy ICQ. Wraz z każdym dniem wzrasta liczba prowadzących i uczestników, którzy wiedzą, czym jest webinar i potrafią ocenić zalety internetowej nauki na odległość.

Copyright © 2015 Aktiv Spółka z o.o.

Mobile language switcher